Jelenleg a koronavírus járvány miatt nem olyan egyszerű csökkenteni a vízdíjat. A vízzel kapcsolatos problémák megoldása költséges vállalkozás lehet, de mi van akkor, ha nincsenek mechanikai problémáink? Nem a vízszolgáltató hibázott? A nem orvosolt vízhasználat gyorsan feleslegesen drágulhat. Ez bosszantó, nemcsak nekünk, hanem a környezetünk számára is. A víz rendkívül értékes forrás, és minél több tiszta vizet pazarolunk el, annál drágább lesz. Alábbi cikkünkben megpróbálunk néhány javaslatot adni arra, hogyan használjuk a vizet hatékonyan, és még a vízszámlánk se legyen kiugróan magas.
Tudatosság a fürdőszobában – vízdíj csökkentési praktikák
A vízpazarlás megszüntetésének módjainak megértése segíthet csökkenteni vízdíjat – erre hívja fel a figyelmet a penzkalauz.hu -, miközben pénzt takaríthatunk meg.
Csak kevesen gondolnak arra, hogy fogmosás közben milyen sok víz szivárog el feleslegesen. Maga a tevékenység körülbelül 3-4 perc, amely alatt nem szükséges folynia a csapvíznek, ráérünk csak öblítéshez használni a vizet. Ugyanez mondható el a borotválkozásról. A jelenlegi helyzetben ez nem vonatkozik a kézmosásra, sajnos egyre gyakoribb a többszöri és melegvizes kézfertőtlenítés, ezt nem tudjuk kikerülni. Fogalmazhatunk úgy, hogy amíg az egyik tevékenységgel spórolunk, a másikkal már nem tudunk.
Aztán itt van a fürdés (kb.: 70 liter), vagy zuhanyzás (20 – 40 liter között), amelyet, ha lekorlátozunk kevesebb időre, akkor már csökkenthetjük a vízdíjat. A zuhanyzás ráadásul gyorsabb és hamar felfrissülünk tőle. Míg az alacsony áramlási sebességű zuhanyfejek kiválasztása aktívan csökkenti a vízfogyasztást zuhanyzás közben, az energiaszámlák jelentős csökkentését is támogatja, mivel a víz melegítésére szolgáló energiafelhasználás szintén feleződik minden egyes zuhany esetében.
Magyarországon a csapvíz egészséges, viszont évszaktól függetlenül ne mindig csak csapvizet igyunk, erre jó alternatíva a szénsavmentes vagy palackos víz. Ezzel tovább csökkenthetjük a vízdíjat és a vízfogyasztást.
Vízhasználat a konyhában
Rengeteget takaríthatunk meg azzal, ha a sok edényt nem kézzel mossuk el, hanem berakjuk, lehetőleg az energiahatékony mosogatógépbe és a fa eszközök kivételével azzal mosogatunk. Természetesen, aki egyedül él és nincs sok mosogatni valója, annak nem célszerű mosogatógépet beszereznie.
Egy modern készülék működése előtt nincs szükség előáztatásra, a gép végzi a dolgát mi pedig elégedetten hátra dőlhetünk.
Használjunk energiatakarékos háztartási berendezéseket!
Az Energy Star háztartási készülékeket nem csak alacsony áramfogyasztásuk miatt osztályozzák. A mosógépek és a mosogatógépek esetében a vízmegtakarítás szempontjából értékelik őket. Például egy olyan felültöltős mosógép, mint a Whirlpool WTW4915EW, nem használ túl sok vizet. Ami a mosogatógépeket illeti, keressük meg azokat, amelyek legfeljebb három litert használnak, ez az a küszöb, amely hatékonyabbá teszi őket, mint a kézi mosogatás sok vízzel.
Ez az egyik legegyszerűbb módszer a víztakarékosságra és a hosszú távú pénzmegtakarítás megkezdésére, a vízmelegítők, mosogatógépek és egyéb vízzel működő készülékek korszerűsítésével járó kezdeti költségek után.
Kevesebb WC-használattal csökkenthetjük a vízdíjat?
A tíz évnél idősebb WC-k öblítésenként 11 és 26 liter között vannak; a modern alacsony áramlású WC-k öblítésenként a fentiek töredékét használják, miközben továbbra is ugyanazt a munkát végzik. A régi berendezéseket érdemes újra cserélni, illetve folyamatosan ellenőrizni kell, hogy nincs-e szivárgás valahol. Mert ezek a kis gondok okozhatják a későbbi problémákat, amelyek eredményét a vízszámlán láthatjuk. Ha társasházban élünk, az egyedi mérőóra pöröghet fel. Előny, hogy a legtöbb WC tartalmaz többfokozatú nyomógombos tartályt, így nem kell teljes kapacitással működnie.
Csöpögő csapok…
Ezt a megelőzést elvégezhetjük a csaptelepeknél is. Nincs annál bosszantóbb, mikor folyamatosan csepeg a csap és nem vesszük észre, vagy talán nem tudjuk az okát. A „tudás hatalom” filozófia alapján, nézzünk utána mi lehet a baj, vagy hívjunk szakembert. A probléma megoldásával csökkenthetjük a vízdíjat.
Vízhasználat a kertekben
A háztartási ivóvíz 30-60% -át udvarok és kertek öntözésére használják, és gyakran nagy részeket pazarolnak el a túlöntözéssel, a párologtatással és a járdákat és az úttesteket öntöző nem megfelelő irányú permetezőkkel. Ezeket érdemes gyakran karbantartani, hogy megelőzzük a vízpazarlást.
Amikor a kertben öntözzük a növényeket, ügyeljünk arra, hogy tömlő helyett öntöződobozt használjunk – egy tömlőcső óránként akár 1000 liter vizet is fel tud használni! Az sem hátrány, ha tudjuk milyen lesz az idő, és az esőre bízzuk ezt a „munkát”.
Az esővíz, mint természetes erőforrás
Kevesen tudják, hogy esővíz teljesen biztonságos, és még tisztább lehet, mint a közvízellátás. Egyes szakértők szerint az esővíz megbízható a fürdőzéshez és a zuhanyozáshoz. Ezenkívül az esővízben való fürdőzésnek számos egészségügyi előnye van. Ez a víz természeténél fogva lágy, ez azt jelenti, hogy kevesebb ásványi anyag oldódik fel benne, mint a vezetékes vízben. Ezt a természetes vízforrást a megfelelő berendezésekkel szűrni célszerű, amelyet például a népszerű okosházak már használnak. Az ilyen otthonok a lehető legtöbb természetes erőforrást alkalmazzák, például az eső vízét megtisztítják, amelyet otthoni használat mellett öntözésre, autó mosásra vagy egyéb tevékenységre tudnak alkalmazni. Egy okosalkalmazás segítségével a távolból ellenőrizhető, hogy minden megfelelően működik-e. Az időjárás lehet az egyedüli befolyásoló tényező.
Az esővíz felhasználásának számos más módja létezik. A háziállatok mosdatásától kezdve a teraszon kívüli takarításig. Gondoljunk arra, hogyan használjuk a vizet a szabadban, és további ötletek juthatnak eszünkbe. Nem beszélve arról, hogy az esővizet szűréssel és tisztítással ivóvízzé alakíthatjuk, amely egyenesen a csapból folyhat.
Felhasználható-e a szennyvíz?
Az a víz, ami a mosogatóból és mosógépéből távozik, növények öntözésére lehet használni.
A legegyszerűbb rendszerek, vagy víztisztitók csak a mosógépből gyűjtenek vizet, amely évente akár több ezer liter mennyiséget is elérhet.
Ha szürkevizet alkalmazunk a kertünkben, ügyeljünk arra, hogy csak környezetbarát és növényi alapú szappanokat és tisztítószereket tároljunk otthon, így a növényeket nem károsítjuk vegyszerekkel.
Víztakarékosság otthon
Az átlagember naponta 100-150 liter vizet használ fel. A lakás vagy társasházi komplexum vízhasználati költségei a működési költségek jelentős részét teszik ki. Ezeket a megoldásokat egyszerű megtenni, jót tesznek a környezetnek és gyorsan megtérülnek.
Nézzünk néhány tippet:
- Gyűjtsük össze a főzéshez felhasznált vizet. Miután kihűlt, használhatjuk növények öntözésére. Vagy ha zöldségeket főzünk, vegyük igénybe ezt a vizet egy leves elkészítéséhez.
- A házikedvenc vizes táljának cserélésekor hasznosítsuk a régi vizet házi növényekre, és ne öntsük bele a lefolyóba.
- Egy gyors vasalás vagy felakasztás felfrissít minden inget, amelyet néhányszor hordtunk, ahelyett, hogy kimostuk volna.
A költséghatékony zuhanyfejek, tartályok és egyéb ilyen eszközök telepítése általában nagyon egyszerű művelet, amelyet a háztulajdonos elvégezhet, és még szerszámok használatát sem igényli. Az otthoni vízspórolás az egyik legkönnyebben megvalósítható intézkedés, és a vízmegtakarításnak a mindennapi családi gyakorlat részévé kell válnia.
Az igazság az, hogy a vízfelhasználás, és ezáltal a vízdíj csökkentésével azonnal elkezdhetünk pénzt megtakarítani. Figyeljünk oda, hogyan és milyen módon használjuk a vizet és ha módunkban áll, ne pazaroljunk, éljünk úgy, hogy óvjuk környezetünket és vigyázzunk a természetes erőforrásainkra.
3 válasz
Hurrah! After all I got a blog from where I can in fact obtain useful
information regarding my study and knowledge.
Just desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is just great and i
can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to
grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the
gratifying work.
My blog post; tracfone coupon
First off I would like to say superb blog! I had a
quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.
I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10
to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin.
Any ideas or hints? Cheers!
My web page; tracfone special