Az internet elterjedésével a csalók száma egyre nő, így a Jófogás adathalászat létezéséről is érdemes tájékozódnunk. A legtöbben szeretnék elhinni, hogy biztonságos vizeken interneteznek, azonban csak azok tudnak megmenekülni, akik a legkisebb gyanú jelét is észreveszik. Az adathalászat már régóta jelen van, nevezhetnénk akár természetes támadási módszernek is, amit a mögöttük álló személyek lassan, de biztosan profi szintre fejlesztettek. A legtöbbször hivatkozások és mellékletek formájában közelítik meg a felhasználót, ahol mindig ugyanaz a céljuk: megszerezni az adatainkat.
Ismerjük fel a Jófogás adathalászatot
Sokan azt hiszik, hogy velük ez nem történhet meg, mivel biztosak benne, hogy még idejében rajtakapják a csalót. Biztosan észrevennénk?
Tegyük fel, hogy a Jófogás oldalon nézelődünk, majd hosszabb keresgélés után megtetszik valami. Ezután úgy döntünk, hogy megvesszük azt a terméket, és Háztól-Házig szolgáltatást kérünk hozzá. Pár perccel azután, hogy leadtuk a rendelést, érkezik egy e-mail, ami első ránézésre a futárszolgálattól jön, és egy linket tartalmaz. Arra kérnek minket, hogy kattintsunk a linkre, majd erősítsük meg az adatainkat, ebben az esetben a bankkártyánk adatait.
Ez az eset sajnos többször is megtörtént, a Jófogás adathalászat ilyen linkeken, Viberen kapott üzeneteken és SMS-en keresztül szedi az áldozatait. Vásárlóként és eladóként is fontos tudunk, hogy a Jófogás a házhoz szállítás során nem kéri előre a bankkártyánkon szereplő adatokat. Minden szükséges információt az e-mail címünkre küldi meg, ahol elolvashatjuk a szállítással kapcsolatos egyéb teendőinket.
A Jófogás adathalászathoz használt linkek
Az adathalászat azonban nem áll le, újra meg újra találkozni fogunk vele. Mit tehetünk? Készüljünk fel! Vásárlásnál, regisztrációnál mindig olvassuk el, hogy milyen későbbi feltételekre számíthatunk. Nézzük meg az oldal kinézetét, a kommunikáció menetet. Az adathalász oldalak az eredeti profi másolataként készülnek el, ugyanazt a nevet viselik, de még a logó is meg szokott egyezni. A csalók pár másodperc alatt leszedik a vállalatnál használt grafikus elemeket, majd olyan rosszindulatú linkeket hoznak létre, amik azt a látszatot keltik, hogy a weboldalra mutatnak.
A példa kedvéért:
- jofogas.hu/magyarorszag/muszaki-cikkek-elektronika
- jo-fogas.hu/fkgjeidmngjfkd/kkkrkfigjfjekeoff-kfkfigjek-kfkgigjfjd-kediwjekfdif
Ebből is látszik, hogy az adathalászok könnyedén használnak hasonló domain nevet, azonban sokkal hosszabb és kacifántosabb szokott lenni. Ha rákattintunk, akkor általában megváltozik. Mindig keressük az eredeti domaint, ebben az esetben a jofogas.hu oldal nevét, mivel ezt nem tudják másolni.
Mindig nézzük a szöveget!
Miközben a másolók legyártják a hamis weboldalt, megpróbálják szöveggel kitölteni. Itt azt kell tudni, hogy általában nem magyar emberekről van szó, hanem külföldről támadnak minden létező országot. A magyar nyelv szépsége és nehézsége azonban még a legprofibb adathalászokon is kifog, és az üzeneteket bizony tört magyarral fogják írni. Ha ezt látjuk, akkor azonnal ignoráljuk az üzenetet, és jelezzük az ugyfelszolgalat@jofogas.hu címen.
Ne kapkodjunk!
A Jófogás adathalászat másik jele, ha olyan üzenetet kapunk, amiben azonnali fizetésre akarnak rávenni. Talán azt írják, hogy adósságot halmoztunk fel, esetleg ki nem fizetett számlánk van. Nagyon meggyőzőek, szinte elhitetik az emberrel, hogy tényleg vásárolt valamit. Azonban, ha írunk nekik, akkor nem válaszolnak, vagy újabb felszólításokat küldenek, a végén még feljelentéssel is fenyegetőzhetnek. Ilyenkor sokan megijednek, és gyorsan utalják az összeget, ezzel azonban csak azt érik el, hogy később újból megtalálják őket.
Védjük az adatainkat!
Arra is figyeljünk, hogy a bankkártyánk adatait csak ismert oldalakon adjuk meg, és az internetes fizetéshez használjuk a kétlépcsős azonosítást. Ha úgy érezzük, hogy valahol véletlenül megadtuk az adatainkat, és utólag belegondolva hamis weboldallal volt dolgunk, akkor haladéktalanul vegyük fel a kapcsolatot a bankkal, majd tegyünk feljelentést a rendőrségen is. A Jófogás adathalászat a házhozszállítást kiválasztó felhasználóknál támad, de legyünk felkészültek bármire.