Az aktuális külpolitikai helyzet és a vonatkozó gazdasági intézkedések az ingatlanpiacot sem hagyják érintetlenül. Az energiaválság keményen rányomta bélyegét az értékesíteni kívánt és a vásárlások középpontjában álló ingatlan-típusok árának alakulására. A helyzet még képlékeny, de már elindult egy olyan folyamat, ami merőben megváltoztatja az ingatlanvásárlásról kialakított képünket.
Energiaválság és ingatlan-értékesítés
Energiára mindig, minden körülmények között szükség van. A kérdés csupán az, hogy milyen forrásból sikerül azt előállítani, és főleg mennyiért. Mint európai viszonylatban kiderült, ha nincs, az a baj, ha pedig van, akkor nem elhanyagolható tényező, hozzá lehet-e egyáltalán jutni a magas árak miatt. Nem véletlen, hogy az ingatlanpiacon is újraértékelték a helyzetet a szereplők. Nem titok, hogy hazánkban a hőszigetelés terén nem állunk túl jól. Elsősorban az újépítésű ingatlanok rendelkeznek megfelelő szigeteltséggel, ami jelenleg szó szerint aranyat ér.
Csökkenő hitelfelvételi kedv
Az MNB alapkamat-emelése, az anyagi kilátástalanság, az elképesztő infláció, a gyenge forint és az elszabaduló élelmiszer árak egyaránt hatással vannak arra, hogy jelenleg bizony csökken a lakosság hitelfelvételi kedve. A korábban kihelyezet hitelállomány törlesztése is problémát jelent a háztartásoknak, és ahogyan megyünk bele a télbe, ez valószínűleg még inkább így lesz. A háromhavonta újravizsgált gázárak kapcsán sem érezhetjük magunkat biztonságban, hiszen ma még nem tudhatjuk, mekkora összeget mutat majd az a bizonyos sárga csekk a januári-februári hónapokban, a tél derekán. Ha csak tehetik az emberek, inkább kerülik a hitelfelvételt, főleg akkor, ha ingatlanvásárlás céljából, nagy összegben lenne arra szükség.
Változó keresleti igények
Ahogyan az egekbe szöktek az energiaárak, úgy alakult át az ingatlanpiac keresleti oldala. Ma már nem az a fontos, hogy háromszobás ingatlant sikerüljön korrekt áron vásárolni, sokkal inkább kerül előtérbe a kis alapterület és a megfizethető rezsi. Ez utóbbi szoros kapcsolatban van a szigeteltséggel és a fűtési rendszerrel. Ezért akár többet is hajlandóak fizetni az érdeklődők, hiszen a korszerűség hosszútávon meghálálja magát, elsősorban a hűtési-fűtési költségek tekintetében. A Maxapró szakemberei azt tapasztalják, hogy a megnövekvő kereslet felhajtotta az árakat, és az ilyen ingatlanokhoz minden korábbinál drágábban lehet hozzájutni. Ugyanakkor az albérleti piac is jelentős átalakulás folyamatában van.
A befektetők is a kisebb ingatlanokat keresik
A befektetési céllal ingatlant vásárlók az energiaválsággal összefüggésben egyértelműen a kisméretű, hőszigetelt, korszerű lakásokat, házakat részesítik előnyben. A kiadással kapcsolatban is megváltoztak a feltételek, így a korábbi két hónapos kaució helyett ma már a háromhavi mennyiség elterjedt. Az ingatlantulajdonosok igyekeznek felkészülni a rezsi kiadásokkal összefüggő problémákra, s ez már az albérlők kiválasztásakor is fókuszba kerül. Akárcsak az ilyen ingatlanok ára, a bérleti díjuk is elszállt, hiszen egy energiatakarékosan fenntartható lakást jobban megéri kivenni, mint egy régi építésű, elavult nyílászárókkal és fűtési rendszerrel rendelkező típust.
Az energiatakarékos ingatlanok jól értékesíthetőek
Mint korábban már említettük, a hőszigetelt, energiatakarékos ingatlanok iránti kereslet jelentősen megnőtt. Az energiaárak várhatóan még évekig horror magasságokban szárnyalnak, ezért megéri hosszú távra berendezkedni a lakhatást illetően. Egyre többen úgy vélik, hogy a jelenlegi, nagyméretű ingatlant inkább kisebbre cserélnék, és a fatüzeléshez is sokan igyekeznek visszatérni- elsősorban a kandalló és a kazán kiépítése területén. Ugyanakkor tény, hogy a tűzifa ára is kilőtt, és a feldolgozással, kiszállítással összefüggésben itt akár hónapokat kell várni arra, míg kiszállítják a rendelt mennyiséget.